Léky na snížení cholesterolu jsou zřejmě největším kasovním trhákem farmaceutických společností, které na jejich předepisování praktickými i specializovanými lékaři vydělávají miliardy. Není kontroverznějších léků než jsou ty, které jsou určené na zvýšený cholesterol a k prevenci kardiovaskulárních onemocnění. Jde o tzv. statiny. Jedni je vyzdvihují do nebes a jiní zatracují a velmi těžko se hledá na tyto léky nějaký rozumný pohled.

Já osobně jsem byl vždy spíš pro přírodní léčbu civilizačních chorob, což však neznamená, že statiny jednoznačně zatracuji. Naopak, pokud budu stařec nemající dost peněz na drahé doplňky výživy a kvalitní BIO potraviny, tak i s ohledem na omezené možnosti sportu a celkového zdravého životního stylu, nebudu se jim bránit pokud budou mít skutečné opodstatnění. V mém věku (39 let) však preferuji pohyb, kvalitní spánek, změnu stravování a příp. vysoce kvalitní doplňky výživy.

Zvýšená hladina cholesterolu není nemoc, tak proč léky?

Obecně vzato – zvýšená hladina cholesterolu není nemoc. Už proto mi přijde nesmyslné nazývat statiny LÉKY na snížení cholesterolu. Dalším pohledem, který jde proti mému přesvědčení je to, že statiny uměle mění přirozené procesy těla tím, že blokují tvorbu cholesterolu v játrech. Jsem vnitřně přesvědčen, že tělo ví samo nejlépe co má dělat, aby bylo v co nejlepší kondici a maximálně zdravé. Tedy i zvýšení hladiny cholesterolu bude mít nějaké opodstatnění a nepůjde asi jen o nějakou chybu v genetice nebo vadu těla … to mi prostě přijde subjektivně jako blbost.

Na druhou stranu si uvědomuji změny, které se v našich životech v rámci civilizace udály a jež mohou stát za nesprávným fungováním lidského organismu. Namísto práce na poli na čerstvém vzduchu trávíme 10 hodin denně v sedě u počítače v uzavřené místnosti bez čerstvého vzduchu, slunce a přirozeného pohybu. To je nepopiratelná a podstatná změna, která jistě vede k nemalé degeneraci. Z našeho civilizačního životního stylu plyne řada civilizačních chorob, to je fakt, o kterém nelze diskutovat.

Jako vždy je tedy pravda na půl cesty. Statiny se snaží nepřirozenou cestou narovnat nepřirozený životní styl civilizační společnosti. A to mi přijde fér. Máte možnosti si vybrat. Buď budu dál trávit desítky hodin v sedě, nehýbat se / nesportovat (moderní náhrada dříve běžné fyzické práce), vyhýbat se slunci, stresovat se, jíst jídlo z fast foodu a pak musím zákonit polykat statiny. A nebo se budu snažit více chodit (namísto jízdy dopravními prostředky, výtahem atd.), pravidelně sportovat (ideálně venku a na slunci), jíst zdravě, dostatečně spát a nestresovat se a pak mohu řešit zvýšenou hladinu cholesterolu třeba nějakými doplňky výživy.

Statiny